Kategorie

Nano Stop System – Persempra nie daje plamy 😉

Nano Stop System – Persempra nie daje plamy 😉

Tkaniny obiciowe nazywane łatwoczyszczącymi lub plamoodpornymi to najbardziej obecnie pożądana grupa tkanin. Niemal wszyscy klienci wybierając nowy mebel podają tę cechę jako kryterium wyboru tapicerki. W końcu sofa czy narożnik w salonie to jedno z najbardziej rodzinnie i imprezowo obleganych miejsc, prawda? Wiadomo, że większości z nas tu coś spadnie, tu coś się rozleje… a chciałoby się mieć salon jak z Homebooka przez wiele lat 😉Ponieważ Persempra to synonim łatwego użytkowania i długowieczności tkaniny, ten temat żywo nas dotyka. Wyjaśnimy więc dziś co nieco w tym temacie, mając nadzieję, że znacznie ułatwimy Ci wybór.

Zacznijmy od tego, że nie istnieją tkaniny plamoodporne. To słowo, używane beztrosko, może wprowadzać w błąd sugerując, że na tapicerce nie powstanie plama, czymkolwiek byśmy usmarowali swój mebel. Może Cię to rozczaruje, ale plama będzie, możesz za to wybrać tkaninę, z której zdecydowaną większość plam łatwo usuniesz. Ale i tu na niczego nieświadomą panią czy pana domu, czyhają zasadzki. Bowiem istnieją różne systemy zabezpieczania tkanin i nie działają one jednakowo, choć w niewielu salonach meblowych dowiesz się szczegółów. Jakie więc mamy obecnie na rynku systemy zabezpieczania tkanin tapicerskich? Jest kilka podstawowych rodzajów.

Pierwszy, bardzo popularny, to zabezpieczenie przeznaczone do czyszczenia samą wodą, potocznie zwane aqua lub easy clean. W większości przypadków czyści się takie tkaniny rzeczywiście w łatwy sposób i na tapicerce nie pozostają widoczne plamy. Niestety ten system nie zatrzymuje cieczy na powierzchni materiału, dlatego cały brud który w trakcie czyszczenia usuwamy z widocznych powierzchni mebla, zostaje rozpuszczony i wraz z wodą przenika do jego wnętrza. Skutków łatwo się domyślić – po pewnym czasie mebel może być źródłem niezbyt przyjemnego zapachu, szczególnie jeśli rozlane płyny są… pachnące, jak na przykład mleko czy wino. Pianka tapicerska wewnątrz mebla to wymarzone środowisko do namnażania się bakterii. Podsumowując – to łatwe czyszczenie zewnętrznej powłoki, ale brak gwarancji ochrony przed wnikaniem płynów do wnętrza mebla.

Innym systemem jest impregnacja typu water repellent. Na tkaninę nakłada się tu cienki, powierzchniowy film, który zapobiega wchłanianiu cieczy. W tym wypadku plamy mokre utrzymują się na powierzchni tkaniny i przy szybkiej reakcji łatwo je usunąć. Jednak gdy plama zaschnie lub jest to plama sucha (pisaki, ketchup itp.), jest ją często dużo trudniej wyczyścić. Wadą tych systemów jest też sposób i miejsce ich nakładania – cienka warstwa na powierzchni tkaniny przy intensywnym użytkowaniu lub częstym czyszczeniu może po prostu się zetrzeć, przestając zabezpieczać tkaninę przed zabrudzeniami.

Można jednak znaleźć hybrydy, łączące dwa opisane wyżej sposoby zabezpieczania tkanin tapicerskich. Taką hybrydą jest Zero Spot System, łączący zalety tkanin typu water repellent i easy clean, a równocześnie eliminujący ich wady. Tkanina odbywa w procesie produkcji „kąpiel” w impregnacie, dzięki czemu zabezpieczenie jest dokładniejsze – nie tylko powierzchniowe ale dwustronne. Impregnat zabezpiecza włókna i wnika w przestrzenie między nimi. Nie „wyciera się” więc w podczas użytkowania tak, jak przy zabezpieczeniu powierzchniowym. Aby impregnat dobrze chronił tkaninę musi mieć oczywiście odpowiedni skład, muszą też być spełnione pewne warunki w procesie jego nakładania – temperatura, wilgotność powietrza, czas zanurzenia itd. W przypadku Zero Spot System podczas rozlania cieczy działa utrudnione oraz opóźnione jej wnikanie w tkaninę, a przy plamach suchych czy zaschniętych, impregnacja ułatwia ich usunięcie.

Ostatni system, stosowany w produkcji tkanin Persempra, to technologia Nano Stop System. Tu impregnowane są najpierw same włókna, a dopiero później gotowa tkanina przechodzi przez proces impregnacji, taki jak w przypadku Zero Spot System. Dzięki pierwszemu procesowi zabezpieczone są miejsca gdzie włókna po utkaniu tkaniny już się ze sobą stykają i dotarcie impregnatu jest utrudnione. Drugi proces jest uzupełnieniem, zabezpiecza więc tkaninę podwójnie i dwustronnie, z jednej strony chroniąc włókna przed przyjmowaniem zabrudzeń, a z drugiej zapobiegając wnikaniu cieczy do wnętrza mebla. Odpowiedni dobór środków zabezpieczających tkaninę Persempra powoduje, że ochrona jest nie tylko intensywniejsza, ale również dłuższa niż w przypadku innych systemów, co daje jeszcze więcej bezpieczeństwa i satysfakcji.

Oczywiście, by długo cieszyć się piękną tkaniną, należy o nią odpowiednio dbać, ale o tym opowiemy szczegółowo innym razem. Jeśli jednak już potrzebujesz tej wiedzy – zapraszamy Cię do Persempra Cleaning Academy!

 

Galeria

Zobacz Kolekcje

Kolekcja
Persempra 1.0
Kolekcja
Persempra 3.0
Kolekcja
Persempra 4.0
Kolekcja
Persempra 5.0
Kolekcja
Persempra 6.0