Żyjemy w czasach, kiedy skład chemiczny produktów żywnościowych czy kosmetycznych, a także środków pomocniczych stosowanych przy produkcji mebli, tkanin, czy innych przedmiotów domowego użytku mają ogromne znaczenie i duży wpływ na nasze zdrowie, oraz środowisko. Twój fotel, narożnik, Twoja sofa czy kanapa, mogą Ci zatem służyć albo niestety szkodzić. Aby świadomie wybierać bezpieczne tkaniny tapicerskie, fotele czy kanapy, warto jest się zapoznać z chemicznym ABC środków stosowanych w przemyśle meblarskim. Pamiętaj, nieznajomość chemii szkodzi! 😉
Związki chemiczne obecne w produktach, których na co dzień używamy, mogą być w pewnych warunkach uwalniane i mieć potencjał do mają potencjał do przenikania do organizmu człowieka. Zapewne kiedy to czytasz, włos jeży Ci się na głowie, i przypominasz sobie te wszystkie nieodrobione, zapomniane lub niezrozumiane lekcje z chemii. Uspokajamy, wcale nie musisz być chemikiem, żeby świadomie wybierać właściwe meble i tkaniny obiciowe. Wystarczy, że zerkniesz na naszego bloga, gdzie specjaliści z Persempry wyjaśnią Ci, dlaczego romans tkaniny obiciowej z pewnym związkiem chemicznym jest toksyczny 😉 i jak można go uniknąć.
Formaldehyd – podejrzany składnik wielu produktów
Na liście chemicznych środków pomocniczych w różnych gałęziach przemysłu włókienniczego znajduje się ponad 7 tysięcy preparatów. Jednym z nich jest szeroko stosowany, tajemniczo brzmiący formaldehyd, bohater naszego artykułu.
Formaldehyd to organiczny związek chemiczny, należący do grupy aldehydów, czyli do grona nie bardzo życzliwych człowiekowi i środowisku, bo toksycznych związków organicznych, o właściwościach grzybo- i bakteriobójczych. Sam formaldehyd, to aldehyd mrówkowy, czyli najprostszy spośród wszystkich członków aldehydowej rodziny, a jego wzór sumaryczny to po prostu cztery warte do zapamiętania litery: HCHO. W naturze formaldehyd powstaje w wyniku niepełnego spalania substancji zawierających węgiel i jest istotnym składnikiem smogu. Zaś jego wodny roztwór, tzw. formalina, to bezbarwna ciecz o drażniącym, charakterystycznym, ostrym zapachu i smaku, silnie toksyczna, która z zabójczą precyzją ścina każde żywe białko na śmierć 😉. Stąd formalina najczęściej jest stosowana do konserwacji martwych tkanek w preparatach biologicznych lub do balsamowania zwłok. Jednak mimo swojego „toksycznego charakterku” i związków z przemysłem funeralnym, aldehyd mrówkowy zdobył sobie przychylność przemysłu meblarskiego i włókienniczego. Trudno się jednak dziwić, ponieważ nasz „czarny charakter” ma także sporo zalet, gdyż wspiera właściwości tkaniny obiciowej, podobnie jak każdej innej tkaniny – chociażby ubraniowej.
Zastosowanie formaldehydu w przemyśle włókienniczym
Tkanina obiciowa wzbogacona HCHO się nie gniecie, nie zbija, nie kurczy, nie rozciąga, ma szlachetniejszy chwyt; HCHO może także wpływać na jakość wybarwienia i stabilność koloru Twojej sofy czy kanapy. Jeżeli po przeczytaniu ostatnich dwóch zdań pokochałeś naszego bohatera za jego właściwości i postanowiłeś ślepo wybaczyć mu wszystkiego jego grzeszki oraz zapomnieć mu wszystkie jego wady – no, któż ich nie posiada, no któż! 😉 – to przywołaj sobie w pamięci ostatniego kaca. Tak, tak, za kaca, czyli za ból głowy, męczące pragnienie, nadwrażliwość na hałas, światłowstręt, nudności, wymioty, biegunkę, apatię, ogólne osłabienie, rozdrażnienie i niezdarność motoryczną odpowiada najbliższy krewny formaldehydu – niejaki aldehyd octowy. Zatrucie aldehydem octowym z doświadczenia znasz prawie na pewno😉, teraz wystarczy, żebyś zapamiętał, że za właściwościami utrwalającymi piękno Twoich mebli, stoi równie toksyczny związek chemiczny, także negatywnie wpływający na Twój organizm co aldehyd octowy wywołujący kaca. HCHO jest tym bardziej niebezpieczny, bo jako jedyny wśród aldehydów występuje w postaci lotnej. Dlatego nie wiąże się mocno z włóknami i tym sposobem łatwo przedostaje się do organizmu przez kilka kanałów transmisyjnych: układ oddechowy, układ pokarmowy, ale także przez skórę i paznokcie.
Formaldehyd i jego wpływ na organizm człowieka
Ten trujący mieszkaniec naszych domów już w 1996 roku znalazł się na „czarnej liście” Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, jako czynnik prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi, a w 2004 r. Światowa Organizacja Zdrowia uznała formaldehyd za jednoznacznie kancerogenny. Odtąd wolność naszego bohatera została mocno ograniczona. Chociaż limity jego występowania w jednym produkcie zostały ustalone na bardzo niskim poziomie, nieszkodliwym dla człowieka, to warto pamiętać, że nadal jest powszechnie stosowany w przemyśle meblarskim, włókienniczym, kosmetycznym czy budowalnym, więc nie musisz wcale otwierać okna (HCHO jest przecież naturalnym składnikiem smogu), żeby łatwo przekroczyć dopuszczalną dawkę tego związku chemicznego w powietrzu. W mieszkaniu jest bowiem wielu emitentów aldehydu mrówkowego, do których obok tapet, wykładzin czy materiałów izolacyjnych, mogą należeć także Twoje ukochane meble „odziane” w tkaniny obiciowe zawierające HCHO. Formaldehyd jest najbardziej szkodliwy w przypadku zakupu nowego produktu, gdyż z biegiem czasu jego działanie słabnie. Nie pozwól jednak by nasz bohater zepsuł Ci ten magiczny moment, w którym stawiasz w pokoju nową kanapę lub wymarzony fotel, a zamiast rozkoszować się tą chwilą, uporczywie się zastanawiasz, jak bardzo te meble mogą Ci zaszkodzić. Zobacz też jak czyścic tkaniny obiciowe!
Co zrobić, aby unikać formaldehydu w tkaninach obiciowych?
Po pierwsze, sprawdzaj etykiety! Jeżeli producent umieści na niej 8 ważnych liter – HCHO FREE – czuj się bezpiecznie. Twoja kanapa, sofa, Twój fotel lub narożnik są wolne od formaldehydu.
Po drugie, postaw na odpowiedzialnych producentów, takich jak marka Persempra, która chcąc zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoich klientów postanowiła w ogóle zrezygnować z formaldehydu. Persempra wyszła z założenia, że chociaż śladowe ilości HCHO w jednej sofie czy kanapie na pewno Twojemu zdrowiu nie zaszkodzą, to przecież w Twoim mieszkaniu, obok tapicerowanych mebli, znajduje się wielu innych emitentów HCHO, a wszystkie razem mogą zdecydowanie popsuć atmosferę w Twoim domu.
Nie masz większego wpływu na to, czym oddychasz za oknem. Możesz jednak podjąć działania, które skutecznie ograniczą stężenie aldehydu mrówkowego wewnątrz Twojej prywatnej przestrzeni. Wybieraj kanapy, sofy, fotele i narożniki lub materiały obiciowe, które oznaczone są znaczkiem HCHO FREE.
Przeczytaj też nasz poprzedni wpis Prosimy nie dotykać sofy… tylko na niej usiąść