Nano stop system – tkanina obiciowa łatwoczyszcząca. Persempra nie daje plamy

Nano stop system – tkanina obiciowa łatwoczyszcząca. Persempra nie daje plamy

Tkaniny obiciowe nazywane łatwoczyszczącymi, to najbardziej obecnie pożądana grupa tkanin. Większość wybierając meble, podają tę cechę jako kryterium wyboru tapicerki. Wiadomo, że większości z nas tu coś spadnie, tu coś się rozleje, a chciałoby się mieć salon jak z Homebooka na lata. Ponieważ Persempra to synonim łatwego użytkowania i długowieczności tkaniny, ten temat żywo nas dotyka. Wyjaśnimy więc temat mając nadzieję, że znacznie ułatwimy Ci wybór.

Zacznijmy od tego, że nie istnieją tkaniny plamoodporne. To słowo może wprowadzać w błąd sugerując, że na tkaninie nie powstaną żadne zabrudzenia. Może Cię to rozczaruje, ale plama będzie. Możesz za to wybrać tkaniny, z których łatwo usuniesz większość plam. Ale i tu czyhają zasadzki, bowiem istnieją różne systemy zabezpieczania tkanin i nie działają one jednakowo. Jakie więc mamy obecnie na rynku systemy zabezpieczania tkanin tapicerskich?

Zabezpieczanie tkanin tapicerskich – przykłady

Pierwszy sposób to zabezpieczenie przeznaczone do czyszczenia czystą wodą, potocznie zwane aqua lub easy clean. W większości przypadków tkaniny łatwo się czyści i na tapicerce nie pozostają widoczne plamy. Niestety ten system nie zatrzymuje cieczy na powierzchni materiału, a cały brud usuwamy z powierzchni mebla, zostaje rozpuszczony i wraz z wodą przenika do jego wnętrza. Po pewnym czasie mebel może być źródłem niezbyt przyjemnego zapachu, szczególnie jeśli rozlane płyny są pachnące, jak na przykład mleko czy wino. Pianka tapicerska wewnątrz mebla to środowisko idealne do namnażania się bakterii. Podsumowując – to łatwe czyszczenie zewnętrznej powłoki, ale nie ma gwarancji przed wnikaniem płynów do wnętrza mebla.

Innym systemem jest impregnacja typu water repellent. Na materiał nakłada się cienki film, który zapobiega wchłanianiu cieczy. W tym wypadku plamy utrzymują się na powierzchni tkaniny i przy szybkiej reakcji łatwo je usunąć. Jednak gdy są to plamy suche, wówczas trudniej je wyczyścić. Wadą tych systemów jest też sposób i miejsce ich nakładania – cienka warstwa na powierzchni tkaniny przy intensywnym użytkowaniu lub częstym czyszczeniu może się zetrzeć, przestając zabezpieczać tkaninę przed brudem.

 

Impregnacja mebli tapicerowanych - tkanina obiciowa Persempra

Impregnacja – sposób na zabezpieczenie tkanin

Można jednak znaleźć hybrydy, łączące dwa opisane wyżej sposoby zabezpieczania tkanin. Taką hybrydą jest Zero Spot System, łączący zalety tkanin typu water repellent i easy clean, a równocześnie eliminujący ich wady. Tkanina odbywa w procesie produkcji „kąpiel” w impregnacie, dzięki czemu zabezpieczenie jest dokładniejsze – nie tylko powierzchniowe ale dwustronne. Impregnat zabezpiecza włókna i wnika w przestrzenie między nimi. Jest odporny na ścieranie podczas użytkowania. Aby impregnat dobrze chronił tkaninę musi mieć odpowiedni skład. Muszą też być spełnione pewne warunki w procesie jego nakładania. Musi odbywać się to w odpowiedniej temperaturze, wilgotności powietrza, czasie zanurzenia. W przypadku Zero Spot System podczas rozlania cieczy działa utrudnione oraz opóźnione jej wnikanie w tkaninę, a przy plamach suchych czy zaschniętych, impregnacja ułatwia usunięcie zabrudzenia.

Ostatni system, stosowany w produkcji tkanin Persempra, to technologia Nano Stop System. Tu impregnowane są najpierw same włókna, a dopiero później gotowa tkanina przechodzi przez proces impregnacji, taki jak w przypadku Zero Spot System. Dzięki pierwszemu procesowi zabezpieczone są miejsca gdzie włókna po utkaniu tkaniny już się ze sobą stykają i dotarcie impregnatu jest utrudnione. Drugi proces zabezpiecza tkaninę podwójnie i dwustronnie, z jednej strony chroniąc włókna przed przyjmowaniem zabrudzeń, a z drugiej zapobiegając wnikaniu cieczy do wnętrza mebla. Odpowiedni dobór środków zabezpieczających tkaninę Persempra powoduje, że ochrona jest nie tylko intensywniejsza, ale również dłuższa.

tkanina łatwoczyszcząca Persempra - włoskie tkaniny obiciowe

Jak dbać o tkaninę Persempra?

Aby długo cieszyć się piękną tkaniną Persempra, należy o nią odpowiednio dbać. Utrzymanie tkaniny w dobrej kondycji przez długi czas nie jest prostym zadaniem. Tym bardziej, jeśli każdego dnia meble używane są po wielokroć. Kurz z tkaniny można usunąć odkurzaczem, ale jeśli tkanina wymaga prania, to zrób to delikatnym detergentem, a czyszczenie chemiczne tkaniny zawsze wykonuj z instrukcją. Tkaninę można także prasować, ale nie bezpośrednio! Pamiętaj też o tym, że każda tkanina pod wpływem światła może wyblaknąć, więc staraj się nie wystawiać mebli na bezpośrednie światło słoneczne. Jeżeli chcesz wiedzieć jak czyścić tkaniny obiciowe, zapraszamy Cię do Persempra Cleaning Academy!

Nano stop system -tkaniny obiciowe łatwe w czyszczeniu

Przeczytaj nasz poprzedni wpis Nasz Nowy Dom – nasz, czyli czyj i jak umeblowany? Persempra w programie Polsatu

Galeria

Zobacz Kolekcje

Kolekcja
Persempra 1.0
Kolekcja
Persempra 3.0
Kolekcja
Persempra 4.0
Kolekcja
Persempra 5.0
Kolekcja
Persempra 6.0